Bescherm de weidevogels: maai met zorg

  • Friesland
  • Regio Noord

Moet er nog gemaaid worden? Lees dan voordat je begint onderstaande tips om rekening te kunnen houden met de aanwezigheid van weidevogels.

ameland-kievit-02

Ook als je de eerste snee al achter de rug hebt, volgt er vast nog wel een tweede, derde, vierde en misschien vijfde snee. Neem, naast de gebruikelijke voorbereiding, voorzorgsmaatregelen om rekening te houden met weidevogels in het land. 

Voordat je begint met maaien

  • Werk je samen met een vrijwilliger? Stem dan van tevoren even af over waar de vogels en/of nesten zitten en over wanneer je gaat maaien.
  • Maak de dag voor het maaien nog een ronde door de te maaien percelen. Zie en hoor je niets meer? Dan kun je hier met een gerust hart maaien.
  • Als je nesten gevonden hebt, maai daar dan ruim om heen. Niet een plukje van een paar vierkante meter, maar een mooi blok.
  • Zijn er nesten die bij elkaar geclusterd liggen? Laat het gras op dit deel van het perceel dan nog even staan.
  • Zitten er wel vogels maar zijn de nesten nog niet exact gelokaliseerd? Maai dan in de omgeving van de vermoedelijke nesten niet sneller dan 8 km/uur en let op waar de weidevogels wegvluchten. Verspil de tijd niet door het nestje op te zoeken, maar maai gewoon ruim om die plek heen.
  • Zijn de nesten uit? Let dan op de aanwezigheid van kuikens. Nou ja, eigenlijk op gealarmeerde ouderparen, want de kleine kuikens vind je tussen het lange gras vaak niet. Blijven de vogels luid roepend en met hangende pootjes boven je hoofd vliegen, dan geven ze daarmee aan dat hun kroost ergens in jouw buurt zit. Zijn het kleine kuikens die zich drukken, laat hier dan een groot deel van het perceel staan.
  • Als het echt geen optie is om een deel van het gras te laten staan, dan kun je proberen de vogels met hun kuikens naar omliggende percelen te laten verhuizen. Dat kan door één dag voor het maaien voldoende stokken met vlaggen of linten in het lange gras te plaatsen; de vogels vinden dat onrustig en vertrekken dan met hun kuikens.
  • Maai altijd van binnen naar buiten of zijdelings naar een gedeelte dat blijft staan. De groteren pullen en hazen vluchten dan de goede kant op.
  • Laat de niet-bemeste en toch al minder productieve bufferstroken tijdens de eerste snede staan. Hiermee is er in de randen nog wat dekking en spaar je broedende eenden in de slootkant.

Mogelijkheden voor vergoeding

Afhankelijk van het aantal weidevogels en de oppervlakte aan gras dat je laat staan, zijn er wellicht mogelijkheden om een vergoeding voor de inkomstenderving aan te vragen. Wil je daar meer over weten? Neem dan contact op met een agrarisch collectief. Er kan dan gekeken worden naar de last-minute-beheer in het kader van het ANLB of vanuit het Stimuleringsfonds Boerenlandvogels Friesland. Het budget hiervoor is dit jaar verhoogd. 

Geniet!

Zitten er weidevogels, kuikens of nesten in jouw land en heb je ze kunnen beschermen? Vergeet dan vooral niet om daarvan te genieten.