Nieuws
1 september 2025

'Breng gevoelige gegevens van agrariërs niet in de openbaarheid'

Bij de Raad van State was er een zitting over de vraag of gegevens van veehouderijen openbaar gemaakt mogen worden. Journalisten van NRC, Follow the Money en Omroep Gelderland hadden hierom gevraagd via de Wet open overheid (Woo). Zij wilden onder meer adressen en aantallen dieren van alle veehouderijen in Nederland tussen 2010 en 2022.

Luchtfoto van Mastenbroek polder.

Terugkijken zitting ‘openbaar maken bedrijfsgegevens van veehouderijen’ kan tot 4 september

Eerdere rechtszaak

Eerder besloot de rechtbank Overijssel dat de gegevens openbaar moesten worden. LTO Nederland, Farmers Defence Force (FDF) en de Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV) waren het daar niet mee eens. Minister Wiersma trok de beslissing tot openbaarmaking in, omdat boeren niet persoonlijk waren geïnformeerd. Toch vernietigde de rechtbank dat besluit in juli 2025 en gaf opdracht om de gegevens toch openbaar te maken.

Daarom gingen de minister, LTO, FDF en NMV in hoger beroep bij de Raad van State.

Tijdnood

De Raad van State noemt de zaak spoedeisend. De journalisten moeten snel duidelijkheid krijgen, vindt de Raad. Daarom kreeg LTO maar drie dagen om de gronden van het hoger beroep op papier te zetten. LTO-voorzitter Ger Koopmans vond dit veel te kort en zei verbaasd te zijn dat de zaak ineens zo urgent werd gemaakt.

Standpunten van LTO

Tijdens de zitting zei LTO onder meer:

  • LTO vindt dat de Minister van LVVN terecht het intrekkingsbesluit heeft genomen. De agrariërs moeten bij een Woo-verzoek dat op hun gegevens betrekking heeft aangeschreven worden en daarbij een kopie krijgen van het (deel van het) document dat de overheid over hen openbaar wil maken. Dit, zodat agrariërs weten welke informatie mogelijk openbaar wordt gemaakt en zij kunnen aangeven welke wettelijke weigeringsgronden, op basis waarvan de openbaarmaking moet worden geweigerd, volgens de agrariërs van toepassing zijn.

  • LTO merkt op dat in Nederland, Duitsland en België uitspraken door rechters zijn gedaan die op basis van dezelfde Europese regelgeving en uitspraak van het Hof van Justitie van de Europese Unie tot een andere interpretatie komen van het begrip emissiegegevens dan de van de Raad van State doet in zijn uitspraken. Volgens LTO zou dit moeten leiden tot het stellen van vragen aan het Hof van Justitie van de Europese Unie. Het begrip ‘emissiegegevens’ is van belang omdat er volgens de Woo geen uitzonderingsgronden toegepast mogen worden bij ‘emissiegegevens’.

  • LTO vindt het onjuist dat de zaak als spoedeisend is aangemerkt door de Raad van State. Volgens LTO was er geen valide reden voor de Raad van State om af te wijken van de normale termijnen voor de behandeling. De rechtbank Overijssel heeft in dezelfde zaak pas op 10 juli 2025 uitspraak gedaan op het in mei 2023 ingediende verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening.

Nog geen uitspraak

De Raad van State weet nog niet wanneer de uitspraak komt. Normaal duurt dit zes weken, maar omdat de zaak spoedeisend is verklaard, kan het ook sneller zijn.

LTO Dichtbij app

Blijf up-to-date met het laatste nieuws voor jouw agrarische bedrijf via de LTO Dichtbij app.

Word lid

Word lid van LTO Noord en versterk je positie in de agrarische sector. Meld je nu aan!

Boer aait koe in weiland.