Eerst duidelijkheid, dan nieuwe verplichtingen
De rode draad van Jeroen van Wijk zijn boodschap was helder: boeren en tuinders willen bijdragen aan natuurherstel, schoon water en lagere emissies, maar nieuwe verplichtingen zijn alleen verantwoord als er eerst duidelijkheid is over vergunningverlening, uitvoerbaarheid en perspectief voor ondernemers.
Volgens Van Wijk legt de provincie nu al maatregelen uit het Ontwerp-UPLG juridisch vast, terwijl belangrijke randvoorwaarden nog ontbreken. Hierdoor dreigen provinciale ambities harde verplichtingen te worden, zonder dat ondernemers weten welke gevolgen dit heeft voor hun bedrijf en ontwikkelmogelijkheden.
LTO Noord pleitte daarom voor een andere volgorde. Eerst moeten vergunningverlening, doelsturing, ondersteunende instrumenten en een betrouwbare feitenbasis op orde zijn. Pas daarna kunnen nieuwe juridische normen worden vastgesteld.
Zorgen over teelt- en middelenverboden
Daarnaast bracht Sophie van Roomen namens LTO Noord aanvullende aandachtspunten naar voren. Zij sprak haar zorgen uit over generieke teelt- en middelenverboden, die volgens LTO Noord onvoldoende rekening houden met verschillen tussen teelten, bedrijven en gebiedsomstandigheden. In plaats van algemene verboden pleit LTO Noord voor risicogerichte maatregelen, monitoring en innovatie.
LTO Noord erkent het belang van schoon water en verduurzaming van de sector, maar pleit voor risicogerichte maatregelen, monitoring en innovatie in plaats van algemene verboden.
Ruimte voor ondernemerschap en landbouwgrond
Van Roomen vroeg ook aandacht voor voldoende ontwikkelruimte voor agrarische nevenactiviteiten, zoals boerderijwinkels, recreatie en andere aanvullende activiteiten op het erf. Deze kunnen bijdragen aan een toekomstbestendig verdienmodel voor agrarische bedrijven.
Daarnaast benadrukte zij het belang van het beschermen van landbouwgrond. Door de opgaven voor natuur, water, woningbouw, energie en infrastructuur staat het beschikbare landbouwareaal steeds verder onder druk.
Houd bestaande bedrijven werkbaar
Tot slot wees Van Roomen op het belang van werkbare regels voor bestaande agrarische bedrijven. Bij peilbesluiten, grondwaterbeschermingsgebieden en andere ruimtelijke keuzes moet rekening worden gehouden met de praktijk van boeren en tuinders, zodat bedrijven ook in de toekomst kunnen blijven ondernemen.
Oproep aan de Provinciale Staten
LTO Noord heeft de Provinciale Staten opgeroepen om samen met boeren en tuinders te werken aan beleid dat werkt in de praktijk. Dat betekent duidelijke regels, ruimte om te ondernemen en maatwerk waar dat nodig is. Alleen zo kunnen boeren en tuinders blijven bijdragen aan opgaven voor natuur, water en klimaat, terwijl er ook perspectief blijft voor hun bedrijf.
Kijk het inspreken terug
Het inspreken is hier terug te kijken: https://www.stateninformatie.provincie-utrecht.nl/Vergaderingen/Praten-met-de-Staten/2026/7-oktober/19:00/Omgevingsvisie-en-Omgevingsverordening-en-UPLG (vanaf minuut 11:00).