Markt bouwt nieuwe sleufsilo als kans om erfafspoeling aan te pakken
De voeropslag op het melkveebedrijf van Mark Stapel was verouderd en werd te klein. Toen Mark plannen maakte voor een nieuwe sleufsilo hoorde hij over het project Verminderen erfafspoeling Zuidwest Drenthe. Samen keken ze hoe de nieuwe voeropslag zo kon worden aangelegd dat ook erfafspoeling meteen werd aangepakt.
De familie Stapel heeft een melkveebedrijf in het Drentse Havelte, met zo’n 150 melkkoeien en 70 stuks jongvee. Door veranderingen in regelgeving en de bedrijfsvoering telen ze nu meer mais dan voorheen. In combinatie met een groeiende veestapel ontstond behoefte aan extra voeropslag. ‘De voeropslag hield de ontwikkeling van het bedrijf eigenlijk niet meer bij’, vertelt Mark. ‘Daarnaast waren de bestaande sleufsilo’s aan vervanging toe.’
Meer ruimte voor mais was nodig
Bij de nieuwe voeropslag wilde Mark het in één keer goed aanpakken. ‘Ik heb een hekel aan gepruts. Oude silo’s oplappen zit niet in mij. Als ik iets doe, doe ik het liever in één keer goed.’ Omdat ook het opknappen van oude sleufsilo’s een flinke investering vraagt, koos Mark voor een nieuwe sleufsilo. Die kwam bewust op een nieuwe plek achter de stal. ‘Als we in de toekomst nog één of twee silo’s willen aanleggen, kunnen we daar mooi op aansluiten.’
Via het project ‘Verminderen erfafspoeling Zuidwest Drenthe’ komt Mark uiteindelijk in contact met emissiecoach Marisca Moes. Zo werd de nieuwe silo niet alleen een oplossing voor extra voeropslag, maar ook een kans om de afvoer van perssappen op het erf meteen goed te regelen.
Samen kijken wat werkt
Om te bepalen wat er op het erf nodig én haalbaar is, komt Marisca bij Mark op het bedrijf langs. Samen brengen ze in beeld waar erfafspoeling kan ontstaan en welke maatregelen daarbij passen. Marisca kijkt daarbij niet alleen naar wat volgens de regels nodig is, maar vooral naar wat praktisch werkt op het erf.
Ook tekenen ze tijdens het bezoek de waterstromen op het erf in op een plattegrond. Waar loopt het hemelwater heen? Waar kunnen eventuele perssappen terechtkomen? En hoe voorkom je dat die in het oppervlaktewater belanden? Op basis daarvan stellen ze samen een erfplan op.
Het erfplan helpt ook in het overleg met het waterschap en andere betrokken partijen. Marisca zorgt daarbij dat vragen snel bij de juiste mensen terechtkomen. Voor Mark zit daar een belangrijke meerwaarde. ‘Ik ben blij dat Marisca erbij betrokken was. Bij vragen kon zij snel schakelen met het waterschap.’
Subsidie als steuntje in de rug
Volgens Mark zit de meerwaarde van het project niet alleen in de subsidie. ‘Door deelname heb ik niet meer geld uitgegeven dan ik anders had gedaan. Ik heb vooral bewuster keuzes gemaakt in de uitvoering.’ Marisca vult aan: ‘Het zijn investeringen die nodig zijn, maar waar je als ondernemer niet direct extra aan verdient. Dan helpt het als er subsidie is om de stap makkelijker te maken.’
Ook had Mark zonder de begeleiding van Marisca nooit precies geweten waar je wel en niet subsidie op kunt krijgen. Marisca: ‘Je kunt als ondernemer onmogelijk alle regelingen bijhouden. Als je plannen hebt, is het verstandig om te kijken welke subsidiemogelijkheden er zijn. Het is zonde om daar geen gebruik van te maken.’
Ben je geïnteresseerd in maatregelen voor beter waterbeheer, zoals druppelirrigatie, stuwtjes of andere waterremmende maatregelen? Bekijk dan ook deze subsidieregelingen. Twijfel je welke regeling of maatregel het beste bij jouw situatie past? Bel gerust met Marisca Moes (06-55593232) of neem contact op met de DAW-helpdesk (088-8886631). We denken graag met je mee.