Veel interesse voor kandidaatstelling
LTO Noord kijkt tevreden terug op de eerste fase van het proces. Voor alle waterschappen hebben zich voldoende kandidaten gemeld. Martin Immink, themahouder Bodem & Water bij LTO Noord: "We zijn blij met de grote animo. Het onderstreept het belang van een sterke vertegenwoordiging in het waterschap. Onze vertegenwoordigers zetten zich in voor de belangen van de landbouw, maar hebben ook oog voor de uitdagingen en behoeften in hun eigen regio. De vertrouwenscommissie selecteert daarom zorgvuldig de kandidaten die deze rol het beste kunnen vervullen."
Waarom zijn waterschappen belangrijk?
Waterschappen nemen besluiten over waterbeheer en waterkwaliteit. Die keuzes hebben direct gevolgen voor agrarische ondernemers. Daarom is het belangrijk dat praktijkkennis vanuit de landbouw een vaste plek houdt aan de bestuurstafel. Goed waterbeleid begint immers in de praktijk.
De rol van LTO Noord
Een deel van de zetels in het waterschapsbestuur is gereserveerd voor specifieke belangen, waaronder de landbouw. Deze zogenoemde geborgde zetels zorgen ervoor dat boeren en tuinders betrokken blijven bij besluiten die hun bedrijfsvoering raken. Voor de categorie landbouw organiseert LTO Noord de selectie van kandidaten binnen haar werkgebied. Dat gebeurt namens de gehele agrarische sector en via een open en transparante procedure. Vertrouwenscommissies beoordelen de kandidaten en brengen hierover advies uit.
Hoe gaat het verder?
De komende periode buigen de vertrouwenscommissies zich over de kandidaten en brengen zij in oktober en november hun advies uit. Daarna stelt het Algemeen Bestuur van LTO Noord in december de kandidatenlijsten vast. Begin 2027 worden de voorgedragen kandidaten officieel aangemeld bij de waterschappen. Op 17 maart 2027 vinden vervolgens de waterschapsverkiezingen plaats, gelijktijdig met de Provinciale Statenverkiezingen. Na de verkiezingen starten de gesprekken over de vorming van de nieuwe besturen.