Het probleem
Het plaatsen van vaste zonnepanelen op landbouwgrond is geen goede oplossing. Het kost ruimte, belemmert het gebruik van het land, is moeilijk te vergunnen en heeft op lange termijn negatieve effecten op de bodem. Daarom zoeken we naar een beter alternatief.
Het project
In dit project ontwikkelden we een mobiel, opvouwbaar en autonoom rijdend zonnepanelensysteem. Het systeem rijdt zelf over het land, wekt stroom op én laat genoeg ruimte over voor landbouw. Zo kunnen agrarische ondernemers én voedsel produceren én energie opwekken op dezelfde plek.
Een deelnemer aan dit project – akkerbouwer en bollenteler – had al zijn schuurdaken al vol liggen met zonnepanelen. Hij zocht naar slimme manieren om verder te verduurzamen. Het resultaat is een rijdend onderstel met zonnepanelen die automatisch inklappen bij slecht weer of wanneer het land bewerkt moet worden.
Waarom dit belangrijk is
Deze innovatieve installatie maakt het mogelijk om landbouwgrond dubbel te gebruiken. Zo blijft het land vruchtbaar én levert het ook duurzame energie op. Voor agrarische ondernemers is dit goed voor het verdienmodel en voor de samenleving betekent het dat we groene energie opwekken zonder natuur en landbouw in de weg te zitten.
Over het systeem
Eerste prototype gereed in februari 2022.
Installatie met maximaal 168 zonnepanelen.
Panelen klappen automatisch in bij slecht weer of landbewerking.
Energieopbrengst helpt agrarische ondernemers om te investeren in rustgewassen die de bodem verbeteren.
Het systeem kan worden opgeschaald naar grotere installaties.
Ook meewerken aan slim gebruik van zonne-energie?
Ben jij agrarisch ondernemer of beleidsmedewerker en zoek je naar duurzame oplossingen voor energie en bodemgebruik? dan contact met ons op. Samen onderzoeken we nieuwe projectkansen en bouwen we aan een duurzame landbouw!